انواع دستکش یکبار مصرف

انواع دستکش یکبار مصرف

آیا شغل خاصی دارید که در آن نگران ایجاد آلودگی و یا جراحات احتمالی هستید و یا اینکه به دلیل وضعیت شیوع ویروس کرونا تلاش می کنید از اقدامات بهداشتی بیشتری در امور خود استفاده کنید؟ در هر صورت مطلب زیر در مورد انواع دستکش یکبار مصرف ، اطلاعات خوبی در مورد جنس و کاربرد آنها در اختیارتان خواهد گذاشت که می توانید تصمیم بگیرید کدام یک را برای موارد مختلفی از جمله کار در محیط شیمیایی، کارهای منزل و یا صنعت غذایی و… استفاده کنید.

انواع دستکش یکبار مصرف

پیش از پرداختن به انواع مختلف دستکش های بهداشتی، بهتر است بدانید که دستکش های جراحی می تواند به محافظت در برابر ویروس کرونا کمک کرده و به شما اجازه می دهد به لوازم عمومی بدون اینکه دست هایتان آلوده شود، دست بزنید. ولی  باید به خاطر داشته باشید. نباید با آنها به دهان، بینی، صورت و یا غذا دست بزنید. چرا که ممکن است آلودگی به دستکش ها منتقل شده باشد و ویروس از طریق دهان، بینی و چشم به بدن وارد شود. به طور کلی جنس انواع دستکش یکبار مصرف به گزارش پرشین وی شامل دستکش های نیتریل (Nitrile)، لاتکس (Latex)، وینیل (Vinyl) و دستکش های پلی اتیلن (Polyethylene) می شود.

دستکش های نیتریل

مناسب برای مصارف زیر است:

·         مکانیک ها

·         کارشناسان پزشکی

·         اشخاص دچار آلرژی به لاتکس

·         لابراتوارها

·         تماس با غذا

·         مقاوم در برابر ریختن مواد شیمیایی

مقاومت در برابر ویروس کرونا: مدت زمان استفاده ۸ ساعت است و می توان با اتانول آنها را ضد عفونی کرد.

دستکش های نیتریل در بسیاری از صنایع محبوب است. آنها در برابر انواع مواد شیمیایی مقاوم هستند ولی از سوی دیگر قدرت رسانایی دارند. دستکش های نیتریل از لاستیک های مصنوعی ساخته شده و از این رو آنها را تبدیل به بهترین گزینه برای کسانی می کند که نسبت به لاتکس حساسیت دارند چرا که حاوی همان پروتئینی نیستند که موجب آلرژی می شود.

دستکش های لاتکس

مناسب برای مصارف زیر است:

·         مصارف پزشکی حرفه ای

·         کسانی که برای چالاکی بیشتر در کار به دنبال دستکش هایی هستند که بهتر با سایز دستشان یکی شود.

·         مناسب برای اهداف سازگاری با محیط زیست

·         دستکشی چسبیده به دست همانند پوست ثانویه

·         برای کارهایی که نیاز به حساسیت و دقت بالایی دارد.

مقاومت در برابر ویروس کرونا: دستکش های لاتکس در بین انواع دستکش یکبار مصرف ، بهترین دستکش برای ویروس کرونا بوده و قابل ضدعفونی با اتانول است و عمر مصرف آنها نیز ۱۶ ساعت است.

نکته مثبت دستکش های لاتکس این است که مثل یک پوست ثانویه به پوست می چسبد و در نتیجه سطح دقت و حساسیت کار را بالا می برد. همچنین این دستکش ها میزان انعطاف پذیری بالایی دارند که به حرکت روان تر دست ها کمک می کند. لاتکس جنسی قابل اطمینان و با دوام است و یک لایه محافظتی بالا در برابر مواد عفونی است و از عبور آلودگی ها به پوست جلوگیری می کند. برای نمونه محافظ خوبی در برابر برخی از مواد شیمیایی خطرناک هستند.

دستکش های وینیل

مناسب برای مصارف زیر است:

·         فعالیت هایی با ریسک پایین

·         آماده کردن غذا (به جز غذاهای چرب)

·         سلمانی ها و آرایشگرها

·         کسانی که نمی خواهند دستکش زیاد به دستشان بچسبد.

·         بودجه پایین

·         کار با متریال های غیر خطرناک

·         کسانی که به لاتکس حساسیت دارند.

مقاومت در برابر ویروس کرونا: حدود یک سوم در برابر ورود ویروس مقاوم است و پس از ضدعفونی نیز قابل استفاده نیست.

دستکش های وینیل دست ساز بوده و به همین دلیل گزینه ارزان تری برای کارهای غیرحساس و سبکی هستند که با این حال نیاز به محافظت نسبی دارند. دستکش های وینیل به وفور در صنایع غذایی استفاده می شود. به گزارش پرشین وی این کار از انتقال آلودگی به مواد غذایی جلوگیری می کند. دستکش های وینیل پزشکی نیز برای فعالیت هایی که ریسک بالا ندارند، مناسب است. آنها به اندازه دستکش های نیتریل و لاتکس مقاومت ندارند ولی برای خانه داری و حفظ بهداشت عالی هستند.

دستکش های پلی اتیلن

مناسب برای مصارف زیر است:

·         کارهای تهیه غذا

·         شغل هایی که نیاز به سطح بالایی از بهداشت دارند مثل سرو غذا و یا تمیز کردن

·         هنگام کار با متریال های غیرخطرناک

مقاومت در برابر ویروس کرونا: در برابر ویروس مقاومت مناسب ندارد و در صورت ضدعفونی با اتانول، مقاومت بالاتری پیدا می کند.

این دستکش ها یک انتخاب خوب هستند، مقاوم بوده و مدت طولانی تری دوام دارند و تا حد قابل توجهی خطر انتقال آلودگی را کاهش می دهند. این دستکش ها سایزهای مختلفی دارند و ممکن است تا حدی بزرگ باشند که حتی تا بازو را بپوشانند. این دستکش ها برای حفظ بهداشت عالی بوده و در صنایع مختلف کاربرد دارد.

منبع: myglovedepot ، thefunnybeaver

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *